Úvodní stránka Pro nové zájemce

Hlavní menu

Online uživatelé

Právě připojeni - hostů: 6 
Chci být kynolog záchranář Tisk
Napsal uživatel Zemanová Veronika   
Pátek, 16 březen 2012 07:15

Tento článek je věnován všem potencionálním zájemcům o výcvik psa v oboru záchranné kynologie.

V České republice se nabízejí 2 možnosti, jak se věnovat záchranné kynologii se psem.

První a méně pravděpodobná možnost je věnování se záchranné kynologii v rámci povolání. Tu nabízí Městská policie Praha a Městská policie Ostrava, případně ještě Policie ČR. Počet záchranných kynologů ve výše jmenovaných složkách je velice omezený a proto pokud shánějí nového psovoda, kladou si nemalé požadavky na psovody i jejich psy (důkladná znalost kynologie a etologie, vycvičený pes připravený složit atestace Ministerstva vnitra). Není výjimkou, že v rámci povolání vlastní psovod časem až 3 psy, protože jeden zestárne, druhý je vycvičený a v plné kondici a třetího mladého psa psovod připravuje.

Druhou alternativou, jak cvičit psa záchranáře, je členství v dobrovolné organizaci, která se výcvikem tohoto oboru kynologie zabývá.  Do této kategorie spadá i naše brigáda, která je součást dobrovolného sdružení SZBK ČR (více na www.zachranari.cz ). To znamená, že jsme dobrovolnými členy, sami si cvičíme psy pod odborným dohledem a v případě kvalitního psovoda a psa máme možnost složit atestace Ministerstva vnitra a tak být zařazeni na seznam psovodů do praktického vyhledání. Občanská sdružení provozující výcvik záchranné kynologie se věnují převážně výcviku psů pro sportovní zaměření. Praxe je velice náročná a z dobrovolných kynologů v naší republice, kterých je přibližně 600, pouze 20 (včetně profesionálních psovodů policie) je atestováno pro praxi. Všichni ostatní cvičí psy do sportu nebo proto, že je záchranářský výcvik baví.

Takže, co udělat proto, abyste se mohli stát členem naší organizace?

Ještě dnes slyším špatný názor, že pokud pes z důvodu slabší nervové soustavy nezvládá obrany, má psovod zkusit záchranařinu.  Opak je pravdou.  Pro záchranářský výcvik musíte mít psa vyrovnaného, temperamentního a se silnou nervovou soustavou, která ustojí vysokou zátěž.

Co se týká psovodů, prioritní je pro nás alespoň základní znalost kynologie, etologie a výcviku psů. Záchranářský výcvik je totiž nástavbou na všestranný a klasický výcvik psů. To znamená – od štěněte klasický výcvik poslušnosti, stopy, překážky.

Navíc – dokonalé štěkání na povel psovoda a cizí osoby. Štěkání musí být bez bázlivosti, bez agrese a bez kontaktu s osobou. V brigádě se následně psovod i pes učí krátké vyhledání psovoda s postupným přechodem na cizí osoby. Takže si pejsek musí spojit povel hledej (pes vyběhne, zachytí pach osoby, dohledá ji a vytrvale štěká do příchodu psovoda.).

Postupně se zvyšuje náročnost výcviku – vzdálenost osoby od psa, zakrytí osoby, ukrytí osoby do výšky či pod zem.

Je pravdou, že raději uvítáme zkušenější psovody, ale to vůbec neznamená, že zavíráme dveře začátečníkům. Jen je třeba počítat s tím, že pokud psovod, nebo jeho pes opravdu nebude vhodný pro tento typ výcviku (většinou se to již pozná prvním rokem), nenavrhneme prodloužení čekatelství, nebo se může stát, že psovoda nepřijmeme za člena.

Abych to shrnula. Jestli máte šikovného psa a cvičíte s ním, a jestli chcete jeho schopnosti rozvíjet, určitě se můžete přijet podívat na naše výcviky - viz plán práce na http://www.jmbszbk.info/2/. Cvičíme převážně kolem Brna na jihu Moravy.

Nový zájemci by měli mít auto, řidičský průkaz, mobilní telefon a spoustu času na nekončící práci se psem. Dále by měli být členi nějakého kynologického klubu, ve kterém si cvičí poslušnosti a dovednosti zvlášť.

Máte-li jakýkoli další dotaz, na našich stránkách najdete kontakt na vedoucího brigády i našeho výcvikáře. O záchranné kynologii a výcviku psa záchranáře vychází od loňského roku seriál v časopise „Pes přítel člověka“, kde se můžete dozvědět vše o záchranné kynologii dopodrobna.

S přáním mnoha úspěchů se psy

Veronika Zemanová

 
Copyright © 2020 Jihomoravská brigáda Svazu záchranných brigád kynologů České republiky. Všechna práva vyhrazena.